Tytuł cyklu szkoleń:
"Więź jako czynnik chroniący rozwój"
Najbliższe szkolenie odbędzie się w dniach:
08 - 09 marca 2025 cz. I
12-13 kwietnia 2025 cz.II
Miejsce: Warszawa
Prowadzący: dr Teresa Jadczak-Szumiło, Magdalena Szyszkowska
Koszt: 2850 zł
Ilość miejsc: 20
Zamawiający udostępnia salę szkoleniową.
Uczestnicy otrzymują materiały i zaświadczenia.
Potwierdzeniem udziału w szkoleniu jest wpłata na konto Polskiego Instytutu Traumy.
UWAGA !
Szkolenie bazowe – szkolenie to jest obowiązkowe dla wszystkich profesjonalistów chcących uczestniczyć w zaawansowanych szkoleniach Polskiego Instytutu Traumy
Wypełnij formularz zgłoszeniowy on-line » TUTAJ
Kwalifikacja na szkolenie odbywa się po wysłaniu ankiety zgłoszeniowej. Wysłanie zgłoszenia nie oznacza zakwalifikowania na szkolenie. Osoby zakwalifikowane otrzymują informację e-mailem o przyjęciu do grupy. Dokonanie wpłaty gwarantuje miejsce na szkoleniu.
Cele programu:
Moduł szkoleniowy 40-godzinny — dwa zjazdy po 20 godzin.
Całość szkolenia prowadzona w paradygmacie przywiązania.
PROGRAM:
I MODUŁ /1 DZIEŃ
09:00 -11:00 Rozpoczęcie i określenie celów szkolenia
11:00 -13:00 Style przywiązania a zaburzenia regulacji emocji
13:00 - 14:00 Przerwa obiadowa
14:00 - 16:00 Style przywiązania a WMO
16:00 - 17:00 Zaburzenia regulacji i konsekwencje w późniejszym życiu — przykłady
I MODUŁ / 2 DZIEŃ
09:00 -11:00 Zaburzenia zachowania u dzieci z pozabezpiecznymi stylami przywiązania
11:00 -11:15 Przerwa na kawę
11:15 -13:00 Analiza przypadków
13:00 - 14:00 Przerwa obiadowa
14:00 - 16:00 Analiza przypadków
16:00 - 16:13 Przerwa na kawę
16:00 - 17:00 Kierunki terapii c.d. Zakończenie szkolenia.
II MODUŁ
Analiza zachowań człowieka na różnych etapach pełnego cyklu życia — studia przypadków.
Na przykładach dzieci, młodzieży i dorosłych analizujemy zachowania i sposoby regulacji emocji
w różnych stylach przywiązania. Program obejmuje analizę zachowań od wieku niemowlęcego do wieku dorosłego ze względu na paradygmat przywiązania.
Zajęcia trwają w takich samych godzinach jak moduł I.
Więź jest podstawowym systemem chroniącym rozwój człowieka od poczęcia do śmierci. Bardzo często system ten jest rozumiany w kategoriach relacji i w związku. Zatem często nawet specjaliści myślą, że zwyczajne zachowania opiekuńcze pozwolą dziecku wyrównać deficyty w zakresie przywiązania. Jednak bardzo szybko okazuje się, że nawet najlepsza opieka rodzicielska nie wystarcza jeśli dziecko było narażone na dodatkową traumę w związku z relacją przywiązania.
Zrozumienie istoty relacji przywiązania, jaką są regulacje emocjonalne i zrozumienie zachowań dziecka wynikających z pozabezpiecznego stylu przywiązania staje się kluczem nie tylko do sukcesu rodzicielstwa, ale i do dobrego funkcjonowania dziecka teraz i w przyszłości.
Zmiany w obrębie stylu przywiązania rzutują na funkcjonowanie w życiu dorosłym. Wpływają na procesy regulacji emocji, radzenie sobie w stresie, radzenie sobie
w sytuacjach trudnych. Bez zrozumienia kształtu regulacji przywiązaniowych bardzo trudno zrozumieć zachowanie człowieka w wielu najprostszych sytuacjach.
Warsztat bazowy przeznaczony jest dla specjalistów pracujących z osobami z pozabezpiecznymi stylami przywiązania. Jest szkoleniem podstawowym do dalszych zaawansowanych modułów dla specjalistów. Warsztat ten składa się z dwóch części. Część I dotyczy zapoznania się z podstawowymi mechanizmami regulacji w paradygmacie przywiązania oraz z funkcjonowaniem Wewnętrznych Modeli Operacyjnych, jakimi posługuje się człowiek, natomiast część II to analiza zachowań w oparciu o paradygmat przywiązania zgodnie z kategoriami Bartolomew i Horowitz.
dr Teresa Jadczak-Szumiło
Dziecko ludzkie, kiedy przychodzi na świat, jest przygotowane do budowania relacji ze swoją matką/opiekunem, ponieważ to zapewni mu bezpieczeństwo. Tym samym możliwy stanie się rozwój i wzrastanie. Dziecko od pierwszych dni, dzięki wyposażeniu w odruchowe zachowania pracuje na rzecz stworzenia tej bezpiecznej relacji matka-dziecko. Czasami jednak proces ten obarczony błędami staje się źródłem traumy. Zaburzenia, które pojawiają się na linii matka /opiekun – dziecko nazywamy wczesną traumą relacyjną. Szkolenie bazowe dotyczące przywiązania ma na celu zapoznanie uczestników z podstawowymi pojęciami teorii Johna Bolwbiego i nauczenie wykorzystywania tej wiedzy w praktyce. Szkolenie to cztery dni pracy. Pierwsze dwa poświęcone są rozumieniu tego czym są style przywiązania, wewnętrzne modele operacyjne i reakcja poseparacyjna. Dwa kolejne dni szkolenia to analiza przypadków, również tych przygotowanych przez uczestników w ramach teorii przywiązania. Całość szkolenia stanowi fundament wiedzy niezbędny do rozumienia tego, czym jest więź i jak wpływają na rozwój człowieka zakłócenia na tak wczesnym etapie rozwoju. Zapraszamy psychologów, psychoterapeutów, pedagogów chcących podnieść swoje kwalifikacje w tym zakresie. Uczestnicy otrzymują zaświadczenie ukończenia szkolenia – certyfikat Polskiego Instytutu Traumy. Ukończenie szkolenia bazowego jest wymagane przy kwalifikacji na wszystkie inne moduły szkoleniowe w Polskim Instytucie Traumy.