Poprawa opieki nad dziećmi od ich najwcześniejszych lat życia poprzez zwiększenie wiedzy związanej z rozwojem dziecka jest naszą Misją i Celem. Polski Instytut Traumy działa w oparciu o najnowszą wiedzę z psychologii i neurobiologii rozwoju. Nie jest nam obojętny los dzieci. Chcemy, aby mogły dostać najbardziej optymalne warunki rozwoju i dlatego właśnie powstał pomysł tej kampanii. Przede wszystkim edukacja i zwiększenie wrażliwości osób dorosłych na potrzeby dzieci jest kluczem do zmiany. I właśnie do takich działań zapraszamy ludzi dobrej woli. Wierzymy, że i dla Was losy małych dzieci nie są obojętne!
Już w roku 1998 Robert Anda i Vincent Felitti na grupie ponad 17 000 dorosłych przeprowadzili w USA badanie dotyczące zdarzeń traumatycznych w dzieciństwie. Badanie wykazało, że 64% ankietowanej populacji zgłosiło co najmniej jedno niekorzystne zdarzenie. Niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa (ACE) obejmują nie tylko przemoc emocjonalną, fizyczną czy seksualną, ale także dysfunkcje w rodzinie, o których nie zawsze myślimy w kategoriach przemocy. Na przykład zaniedbanie związane z niewystarczająco dobrą opieką rodzicielską okazało się bardzo znamiennym w skutki doświadczeniem, które wpływa na rozwój i funkcjonowanie w dorosłości.
Badania prowadzone w Polsce pokazują, że niestety rodzice zaniedbują swoje dzieci zarówno w sposób świadomy jak i nieświadomy (Raport FDDS,2022). Aż 6 % dzieci w 2018 roku doświadczało zaniedbania poprzez: brak czystych ubrań, brak opieki podczas choroby, czy poprzez brak wsparcia emocjonalnego. Natomiast w pandemii kiedy dzieci były więcej czasu z rodzicami w domu, aż 27% dzieci doświadczało różnego rodzaju przemocy.
Wiemy z badań, że dzieci, którym brak bezpieczeństwa w życiu na co dzień w tym bezpieczeństwa związanego z opieką i wsparciem rodziców, są narażone na ryzyko wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych. Brak bezpieczeństwa wpływa destrukcyjnie na rozwój mózgu, układ odpornościowy i hormonalny. Dalsze badania wykazały, że dzieci, które doświadczyły ACE są bardziej narażone na nieprawidłowe relacje społeczne, kłopoty szkolne i uzależnienia. Z tego powodu uruchomiliśmy KAMPANIĘ SPOŁECZNO-EDUKACYJNĄ dla wszystkich osób, które chcą lepiej rozpoznawać potrzeby dzieci. Hasło naszej kampanii oddaje w pełni naszą Misję i sposób rozumienia tego, jak ważna jest jakość rozwoju dziecka dla jego dobrego funkcjonowania w dorosłości.
MAŁY CZŁOWIEK — DUŻE POTRZEBY. Tym hasłem rozpoczynamy szeroko rozumianą edukację na rzecz lepszego rozumienia potrzeb rozwojowych dzieci. W toku kampanii i podczas konferencji będziemy dzielić się najnowszą wiedzą, zarówno o tym co korzystne dla rozwoju dzieci jak i tym, co je rani i przyczynia się do problemów zdrowotnych i społecznych.
Zapraszamy do aktywnego włączenia się w kampanię samorządy, NGO-sy, przedsiębiorców, profesjonalistów i rodziców. Każdy głos na rzecz poprawy opieki małych dzieci jest ważny. Mamy wiedzę, determinacje i entuzjazm. Dołącz i zobacz, co możesz zrobić.
Chcesz wiedzieć – bądź z nami!